English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

رشد 40درصدی مشارکت گیلانیان در هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی/ ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی خواستگاه قرآنی دارد

رشد 40درصدی مشارکت گیلانیان در هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی/ ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی خواستگاه قرآنی دارد
آئین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان گیلانی هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی در سالن اجتماعات مخابرات رشت برگزار شد.

آئین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان گیلانی هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی، روز چهارشنبه هفتم شهریورماه جاری در سالن اجتماعات مخابرات رشت با حضور مدعوین و مسئولان استانی با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.


رشد ۳۲ درصدی مشارکت خانواده‌ها در جشنواره ملی رضوی

مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دراین مراسم با اشاره به رشد ۳۲ درصدی خانواده‌ها در هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی اظهار کرد: توجه و اهتمام در کتاب‌خوانی نشان‌دهنده توجه مضاعف به فرهنگ کتابخوانی در ایران اسلامی بوده است.

امیر جهانگیری با اشاره به اهمیت شرکت متسابقین در بخش الکترونیکی افزود: در هشتمین جشنواره ملی کتاب‌خوانی رضوی بیش از ۸۰۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند که بیش از ۵۰۰ اثر مکتوب به دبیرخانه ارسال و بیش از ۳۰۰ هزار مورد الکترونیکی نیز ارسال شده است.

وی با اشاره به اهمیت حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از آسیب به آن بیان کرد: با توجه به اینکه استفاده از کاغذ موجب آسیب به محیط‌زیست می‌شود شرکت الکترونیکی در این مسابقه توانسته، میزان استفاده از کاغذ را کاهش دهد.

مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اذعان به اینکه جشنواره رضوی روزبه‌روز بهتر و زیباتر برگزار می‌شود گفت: باید از همه کسانی که کوشیدند تا در ایجاد یک رقابت سالم در فرهنگ اهل‌بیت (ع) گام برداشته شود تشکر کرد چراکه فرهنگ‌سازی در کشور بسیار حائز اهمیت است.


کتاب بزرگ‌ترین معجزه اسلام

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان نیز با بیان اینکه بزرگ‌ترین معجزه دین اسلام کتاب بوده و جزئی از زندگی مسلمانان محسوب می‌شود اظهار کرد: تعمیم و گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور مهم است چراکه توانمندی درگرو دانایی بوده و بخشی از دروازه ورود به دانایی کتاب است.

علی‌اصغر جمشید نژاد با اشاره به موفقیت پی‌درپی جشنواره کتاب‌خوانی رضوی در هشت سال افزود: امید است این اقدامات فرهنگی جامعه‌ای غنی، استوار بر اعتقادات مذهبی و مبتنی بر دانایی در کشور را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه مشهد به‌عنوان پایتخت مذهبی ایران اسلامی بسیار مهم و پربرکت بوده است گفت: باید از برکت وجود این امام همام در کشور بهره برد و آن را مایه برکت و سعادت برای جامعه دانست.


اساس غدیر و ولایت معصومین مبنایی برای رسیدن بشریت به فلاح و رستگاری

امام‌جمعه بندر انزلی نیز در این برنامه با تبریک عید بزرگ غدیر خم اظهار کرد: غدیر از مهم‌ترین و مؤثرترین مناسبت‌های اسلامی است و ازآنجاکه اسلام و برنامه‌های اسلام جهانی و برای همه زمان‌هاست، این مناسبت نیز برای همه انسان‌ها و همه زمان‌ها از پرفضیلت‌ترین مناسبت‌ها محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالجواد شمس‌الدین  اساس غدیر و ولایت معصومین را مبنایی برای رسیدن بشریت به فلاح و رستگاری دانست و افزود: امروز در نظامی ولایی و الهی زندگی می‌کنیم و قیام عظیم اسلامی ایرانِ عزیز در سراسر دنیا، موجب تحول، حرکت، عدالت‌خواهی و روی آوردن به دین و معارف دینی شده است و با این ویژگی ایران به‌عنوان ام‌القرای جهان اسلام درخشان است.

وی با اشاره به سیره امام رضا (ع) گفت: اصل «عزت» در سیره معصومین برای هدایت انسان‌ها به‌عنوان یکی از اصول بسیار مهم و برجسته اسلام و معارف دینی محسوب می‌شود بنابراین، ائمه معصومین (ع) اهتمام زیادی برای حفظ و نگهداری از این اصل در حیث اجتماعی و فردی داشتند.

شمس‌الدین با اذعان به اینکه  اصل عزت و ارتباط آن با مسیر رستگاری انسان بیان کرد: عزت و سربلندی از ویژگی‌هایی است که خداوند آن را برای بشریت شایسته می‌داند بنابراین هر چیزی و هرکسی که با خدا ارتباط و به معارف اسلامی متصل شود در زندگی فردی و اجتماعی عزیز و سربلند است.

وی با تأکید بر ابعاد فردی و اجتماعی اصل عزت در زندگی بشر گفت: هرچه انسان در مسیر طاعت پروردگار متعال عزم راسخ‌تر، استقامت و استواری بیشتر داشته باشد عزیز است اما از طرفی قدم برداشتن در مسیر گناه و معصیت مایه ذلت و سرافکندگی برای انسان را فراهم می‌کند.

امام‌جمعه بندر انزلی با بیان اینکه خروج از زیر باز ذلت گناه و قدم زدن در مسیر بندگی پروردگار یکی از عوامل عزیز شدن انسان در میان مردم است گفت: جامعه‌ای که گناه، فساد، بی‌بندوباری و اباحه گری وجود داشته باشد آن جامعه عزیز نخواهد بود.

شمس‌الدین با تأکید بر اینکه عزت فردی و اجتماعی در دوری انسان از گناه برای انسان محقق می‌شود گفت: مسیر عزت انسان از بی‌نیازی او از دیگران و بهره‌دهی او به دیگران هموار می‌شود.

وی با بیان اینکه در بعضی از فرمایشات معصومین آمده که انسان مؤمن کسی است که هزینه و زحمت آن کم، اما بهره‌دهی او به دیگران زیاد است افزود: استفاده از بهره‌های دنیایی معصومین کم بوده اما رسیدگی آن‌ها به دیگران بسیار بالا بوده است

امام‌جمعه بندر انزلی یکی از مقوله‌های اتکا به خود در بعد اجتماعی را تکیه‌بر اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: اینکه انسان بتواند از ظرفیت‌های درون جامعه خود به بهترین نحو بهره‌مند شود و به آن اتکا کند حائز اهمیت است.

ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی خواستگاه قرآنی دارد

وی با اشاره به مبانی فرهنگی اسلام که بهترین فرهنگ را برای زندگی بشری تبیین می‌کند تصریح کرد: تا مادمی که انسان استقلال اقتصادی پیدا نکند عزیز نخواهد بود ازاین‌رو، تأکید رهبری به اقتصاد مقاومتی نیز قرار گرفتن در مسیر عزت برمبنای تکیه‌بر داشته‌های درون جامعه است

شمس‌الدین با اشاره به روایات تدبیر را کلید رفع فقر دانست و افزود: یکی از خاستگاه‌ها و توجه دادن به فرهنگ دینی فعالیت‌هایی ازجمله ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی است.


رشد 40 درصدی مشارکت گیلانیان در هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان نیز اظهار کرد: پس از اعلام آغاز هشتمین جشنواره ملی کتاب‌خوانی رضوی از سوی دبیرخانه مرکزی این جشنواره در نهاد، کمیته‌ای ویژه متشکل از معاونین و مسئولین ستادی در جهت برگزاری هرچه بهتر این رویداد مهم فرهنگی تشکیل شد.

پریسا کرمی با اشاره به همکاری سپاه قدس گیلان، شهرداری‌های استان، شوراهای اسلامی شهرها و روستاها و تعامل سازنده صداوسیمای مرکز گیلان در معرفی این رویداد ملی بیان کرد: در هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی با درج بیش از ۶۰ خبر با محوریت جشنواره، از رسانه‌های استان گیلان شاهد تعامل خوب رسانه‌ها و اصحاب رسانه با کتابخانه‌های عمومی استان بودیم.
 
وی با بیان اینکه ۲۲ هزار نفر در سال ۹۶ در جشنواره رضوی مشارکت داشتند گفت: در هشتمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی ۳۱ هزار و ۶۶۷ نفر از متسابقین گیلانی بوده که این آمار بیانگر رشد ۴۰ درصدی گیلانیان در این فعالیت فرهنگی است.

کرمی با بیان اینکه ۱۱ هزار و ۶۷۷ نفر از متسابقین در بخش آنلاین شرکت کرده بودند بیان کرد: تنها در بخش الکترونیک جشنواره شاهد رشد سه برابری شرکت‌کنندگان بوده‌ایم که این آمار بسیار حائز اهمیت است.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با اشاره به همکاری سازمان منطقه آزاد که با رویکردی فرهنگی همواره در کنار مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان قرار دارد افزود: نقش بسیار خوب کتابخانه‌های سیار در افزایش مشارکت مردم در نقاط دور استان بسیار حائز اهمیت است.

کرمی با اشاره به برگزاری برنامه‌های فرهنگی ویژه جشنواره رضوی و با محوریت معرفی منابع هفتگانه این جشنواره در کتابخانه عمومی گیلان تصریح کرد: در مدت برگزاری جشنواره کتابخانه‌های عمومی استان گیلان برنامه‌های متنوعی همچون برگزاری ویژه‌برنامه قصه‌گویی از منابع بخش کودک و نوجوان، نشست‌های کتاب‌خوان، محافل کتاب‌خوانی، حضور کتابداران در مهدهای کودک، برگزاری برنامه‌های فرهنگی با موضوع جشنواره و نیز حضور علاقه‌مندان به کتاب در کتابخانه‌ها انجام و منجر به تأثیرات مثبت در مشارکت گسترده مردم شده است.

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با بیان اینکه دوره هشتم جشنواره کتاب‌خوانی رضوی، مشارکت ۳۱ هزار و 667 نفری در بخش‌های مکتوب و الکترونیک جشنواره را به همراه داشته است بیان کرد: در انتهای این جشنواره ۶۶ نفر منتخب استانی مشخص‌شده که ۲۳ نفر از متسابقین برگزیده و مابقی شایسته تقدیر مشخص‌شده‌اند‌.


بر اساس این گزارش، در دوره هشتم جشنواره کتاب‌خوانی رضوی، ۳۱ هزار و 667 نفر در بخش‌های مکتوب و الکترونیک جشنواره شرکت داشتند  که بر طبق آمار 62 درصد در بخش مکتوب و 38 درصد متسابقین در بخش الکترونیک خود را در مرحله آزمون قرار دادند.

۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۲۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.