English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

رسانه‌نگاری فرهنگ رضوی جزو ظریف‌ترین فعالیت‌های رسانه‌نگاری در کشور است

رسانه‌نگاری فرهنگ رضوی جزو ظریف‌ترین فعالیت‌های رسانه‌نگاری در کشور است
سرپرست هیئت داوران هشتمین جشنواره ملی جلوه‌های فرهنگ رضوی در رسانه‌ها اظهار کرد: رسانه‌نگاری درباره یک موضوع تخصصی یعنی فرهنگ رضوی، جزو سخت‌ترین و ظریف‌ترین فعالیت‌های رسانه‌نگاری در کشور به‌شمار می‌رود.

آیین اختتامیه هشتمین جشنواره ملی جلوه‌های فرهنگ رضوی در رسانه‌ها، پیش از ظهر امروز (پنج‌شنبه ٢٨ تیر) با حضور جمعی از مسئولان و اهالی رسانه استانی و کشوری در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت برگزار شد.

قبل از معرفی برگزیدگان این دوره از جشنواره و تقدیر از آن‌ها، بیانیه هیئت داوران توسط حمید ضیایی‌پرور مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سرپرست هیئت داوران قرائت شد که متن این بیانیه در ادامه تقدیم حضور می‌گردد:

به نام خداوند لوح و قلم؛ حقیقت نگار وجود عدم

خدایی که داننده راز هاست؛ نخستین سرآغاز آغازهاست

حضار ارجمند خانم‌ها، آقایان؛

جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها، جلوه ای از توانمندی رسانه ها و رسانه نگارهای ایرانی در تبلور فرهنگ رضوی در قاب رسانه های مکتوب، صوتی و تصویری و آنلاین است.

رسانه نگاری درباره یک موضوع تخصصی یعنی فرهنگ رضوی، جزو سخت ترین و ظریف ترین فعالیت های رسانه نگاری در کشور به شمار می رود. با این حال بررسی هیات داوران جشنواره نشان می دهد که در این جشنواره آثار فاخری در رشته های متعدد تولید و منتشر شده است که همه آنها قابل تقدیر و ستایش هستند.

آثار ارسالی جشنواره شامل رسانه هایی همچون : مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاههای خبری است، در این بخش ها جمعا ١٥١٩ اثر شامل موارد زیر مورد ارزیابی هیات داوران قرار گرفت: ٣٩٨ اثر در رشته " تیتر"،٩٢اثر در رشته " سرمقاله و یادداشت" ، ١٦٤ اثر در رشته "خبر" ، ١٢٤ اثر در رشته "گزارش " ، ١١٢ اثر در رشته " مصاحبه "، ١٥٢ اثر در رشته " مقاله " ،١٢٣ اثر در رشته " عکس " ، ٢٤ اثر در رشته " گرافیک" و ٢٦ اثر در بخش" آثار رادیو و تلویزیونی" و ٢٩٧ اثر در بخش "شعر رضوی" و ٧ اثر غیر مرتبط.

هیئت داوران جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها پس از بررسی آثار راه یافته به مرحله نهایی، بر این باورند که میانگین سطح کیفی آثار در برخی بخش ها قابل توجه است و برایند آنها بیانگر بضاعت بسیار خوب رسانه های کشور در این حوزه است.

سروران ارجمند؛

بررسی آثار رسیده نشان می دهد که قوی ترین آثار در رشته های گزارش و مصاحبه تولید و منتشر شده است. اما در عین حال لازم است تا آموزش حرفه ای در این دو حوزه جدی گرفته شود. در گزینش آثار برتر این بخش، این نکات در نظر گرفته شده است: انسجام متن در محمدوده موضوع گزارش، پرهیز از حاشیه روی، تکرار و دراز نویسی آزاردهنده،ورودی و پایان بندی مطلوب، گزینش سوژه نو، جالب و خواندنی، پرداختن به سوژه های محلی، منطقه ای و بومی، حضور گزارشگر در صحنه موضوع، ادبیات و نگارش روان، زیبا و پرکشش، داشتن حس انسانی و مفید بودن برای مخاطب.

این بررسی نشان می دهد که ضعیف ترین آثار در بخش خبر تولید شده است. بدین لحاظ هیات داوران پیشنهاد می کند که به خبرنویسی مبتنی بر اصول و ارزش های خبری توجه ویژه ای صورت گیرد . همچنین در میان برخی آثار دریافتی در بخش های خبر و گزارش، تفاوت این دو، چندان رعایت نشده بود.

در بخش عکس نیز آثار حرفه ای و فاخری شرکت کرده بود که نشان دهنده وجود عکاسان حرفه ای و کارکشته رسانه ای در حوزه فرهنگ رضوی و ظرفیتهای تصویری رویدادهای مرتبط با این حوزه است .

در بخش های مقاله ، سرمقاله و یادداشت در مجموع سطح کیفی آثار شایسته تقدیر است هر چند که جا دارد همکاران مان را به اهمیت سرمقاله نویسی و ویژگی های یک سرمقاله خوب بیشتر توجه دهیم.

در بخش گرافیک، آثار بسیار خوبی تولید شده و به جشنواره رسیده است، به ویژه توجه رسانه نگارها به فرمت اینفوگرافیک برای پرداختن به موضوع فرهنگ رضوی قابل ستایش است اما در بخش صفحه آرایی مطبوعاتی، اثر در خور توجهی به جشنواره ارسال نشده بود.

در بخش آثار رادیویی و تلویزیونی نیز آثار فاخری در قالب گزارش خبری تولید شده استکه برخی از آنها از سطح بالایی برخوردار هستند.

حضار گرامی؛

در مجموع موضوع فرهنگ رضوی و آداب و سنتها و رسوم و رویدادهای مرتبط با آن، از جذابیت ها و ویژگی های خاصی برخوردار است که آنها را واجد پرداخت رسانه ای در قالبهای گوناگون می کند. پرداختهایی که به دلیل ارزش های خبری متعدد مستتر در درون آنها مانند شگفتی، فراگیری، استثنا و تضاد، برای مخاطبان نیز جذاب بوده و دامنه تاثیرگذاری آنها زیاد می باشد.

دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی انجام فرایند داوری آثار جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها، آثار برگزیده را در دو مرحله بررسی توسط کارشناسان و بررسی توسط هیات داوران، مورد مطالعه و ارزیابی قرار داده است. هر چند ممکن است در این بررسی درصدی از خطا و اشکال وجود داشته باشد، اما تلاش شده است تا بدون جهت گیری و حب و بغض، کلیه آثار بر اساس اصول حرفه ای روزنامه نگاری، مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

دکتر محمد سلطانی فر، دکتر حمید ضیایی پرور، دکتر گیتا علی آبادی، دکتر احمد یحیایی ایله ای و علیرضا کتابدار

هیئت داوران جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها - تیرماه ١٣٩٧

بر اساس این گزارش؛ هشتمین جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در رسانه‌ها از سری برنامه‌های شانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) است که به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) برگزار شد.

گزارش تصویری مرتبط

۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.